Z Kulturą na Ty

Uczestnikami programu są osoby uzależnione od narkotyków, które zakończyły terapię w stacjonarnych ośrodkach leczenia uzależnień od narkotyków i zamieszkują w hostelu Fundacji Arka w Łodzi, biorąc udział w Programie Adaptacji Społecznej.

Są to osoby stawiające pierwsze kroki samodzielnym życiu bez narkotyków, pracują i mieszkają na terenie Łodzi.

Wszyscy uczestnicy projektu to kobiety i mężczyźni powyżej 18 roku życia, o niskim  statusie materialnym i często bez wykształcenia.

Spotkania w ramach programu odbywają się raz w miesiącu.

Odpowiedzi

Seans filmowy w 3D

Po gruntownych przygotowaniach na zajęciach motywacyjno-edukacyjnych 15 naszych beneficjentów wybrało się do kina na film "Piła" w 3D.
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wink.

Kino na świecie

Konsekwentnie trzymając się tematyki kina kolejne zajęcia motywacyjno-edukacyjne traktowały

o wielkich produkcjach amerykańskich i rozwoju technik filmowych.

W grudniu planujemy wyjście do kina na film 3D.

Łódź - stolica polskiego filmu

Łódź filmowa, Hollyłódź, stolica polskiego filmu.

Takie wyrażenia często można spotkać w odniesieniu do dziedzictwa filmowego Łodzi.

Rzeczywiście, historia polskiej kinematografii bardzo mocno związana jest z tym miastem, co było tematem naszych kolejnych zajęć.

Po zajęciach wspólnie wybraliśmy się do Muzeum Kinematografii, gdzie zwiedziliśmy wystawy oraz obejrzeliśmy filmy krótkometrażowe:
Piotruś i Wilk, Kinematograf i Za Króla Krakusa.

Żydzi w historii Łodzi

Łódź była niegdyś tyglem kulturowym. Na obecnych zajęciach chcieliśmy naszym podopiecznym przybliżyć jedną z kultur,
która współtworzyła to miasto.

Przeprowadziliśmy zajęcia motywacyjno-edukacyjne na temat "Żydzi w historii Łodzi", a następnie wybraliśmy się na spacer po miejscach,
w których ślady tej historii są obecne do dziś.

Spacer po Łodzi

Sztaudynger pisał o Łodzi

Kto jej nie zna, niedbały przechodzień

Kto tylko przez Piotrkowską przewleka się co dzień

Ten niech nigdy o niej nie zabiera głosu,

bo nie zna jej zadumy, piękna i patosu

Naszym podopiecznym pochodzącym z różnych części Polski postanowiliśmy przybliżyć miasto, w którym obecnie mieszkają.

Przeprowadziliśmy zajęcia motywacyjno-edukacyjne o naszym mieście, następnie wybraliśmy się na grupowy spacer zwiedzając
pałace fabrykantów, Księży Młyn oraz podziemia placu Wolności (muzeum "Dętka".)

Zajęcia teatralne

Naszą przygodę z projektem "Z Kulturą na Ty" rozpoczęliśmy zajęciami motywacyjno-edukacyjnymi Krótka Historia Teatru.

Na kolejnym spotkaniu rozmawialiśmy o scenografii i choreografii, które są istotnymi elementami każdego przedstawienia.

Po tak gruntownymwink przygotowaniu nasi podopieczni wybrali się do Teatru Powszechnego na wspaniałą komedię "Kolacja dla Głupca."

Dla części z nich była to pierwsza okazja obejrzenia spektaklu teatralnego.