Odzyskane Potencjały - Aktualności

Czerwiec 2017

W miesiącu czerwcu staże zawodowe kontynuowało 9 osób z poprzednich grup projektu. 3 z nich zakończyły swój udział w projekcie w połowie miesiąca. Na staże dostało się także 10 z 15 nowych osób z IV grupy projektu. W efekcie pod koniec czerwca w stażach zawodowych bierze udział 16 osób – 7 kobiet i 9 mężczyzn.

W czerwcu rozpoczął się także nabór do kolejnej, piątej grupy projektu. Spotkania odbywały się od? Do?. W dniu? Wyłoniliśmy ostateczną grupę uczestników, do której weszło 11 osób - będących obecnie lub w przeszłości pacjentami placówek w Monar Sokolniki, ośrodka Fundacji Arka w Męckiej Woli, oraz hosteli Fundacji Arka w Zgierzu i Łodzi.

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa wyjścia integracyjne.

W niedzielę, 11.06, udaliśmy się na Fotofestiwal w ramach ArtInkubatora na łódzki Księży Młyn. Po drodze zatrzymaliśmy na zwiedzanie pałacu Sheiblerów i przepięknego parku Źródliska, przy którym pałac się mieści. Zwiedziliśmy muzeum kinematografii, mieliśmy okazję fotografować się z popularnymi postaciami bajek z naszego dzieciństwa – Reksiem, Muminkami i Misiem Uszatkiem <tu_zdjęcieJ>. Zwiedzając wystawy fotograficzne w ramach festiwalu, wędrowaliśmy przez budynki mieszkalne byłych fabrykantów i kompleksy samych fabryk na Księżym Młynie, zaaranżowane na piękne, nowoczesne lofty.

Dnia 25.06 wybraliśmy się do Teatru Powszechnego na spektakl pt. „Mayday 2” w ramach festiwalu „Lato w mieście”. Mimo obaw związanych z podobieństwem sztuki do pierwszej części „Mayday”, widowisko okazało się być wyjątkowo zabawne i uśmiech nie znikał z naszych twarzy aż do końca dnia.

W tych zajęciach uczestniczyli zarówno wszyscy uczestnicy z czwartej grupy, jak osoby z poprzednich grup, które mogły pogodzić wyjścia z udziałem w stażach i innymi swoimi obowiązkami.

 

Maj 2017

W miesiącu maju na stażach zawodowych pozostawało nadal 10 uczestników projektu. W połowie miesiąca jeden z uczestników zakończył swój staż z racji wcześniejszego przejścia na umowę o pracę – gratulujemy i życzymy owocnego rozwoju!

Maj był także intensywnym miesiącem szkoleniowym. Kursy zawodowe, zgodnie ze swoimi preferencjami, rozpoczęło 8 z 15 uczestników IV grupy projektu – 2 kobiety i 6 mężczyzn. Były to kursy:

- magazyniera z obsługą wózków widłowych
- kierowca wózków jezdniowych
- operator/programista CNC
- florystyki I i II stopnia
- szkolenie z uprawnień G1E
- kurs profesjonalnego sprzedawcy
- podstawy obsługi komputera


6 z 7 kursów zakończyło się w miesiącu maju, a ich uczestnicy otrzymali certyfikaty o zdobyciu stosownych kwalifikacji, część z nich zdawała egzamin przed Komisją Państwową, który potwierdził uzyskane uprawnienia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Równocześnie rozpoczęliśmy poszukiwania staży zawodowych dla naszych podopiecznych, zgodnych z ich oczekiwaniami. Oczywiście nasi beneficjenci pozostawali pod stałą opieką psychologa i swoich opiekunów.

 

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa wyjścia do teatru.

 

W sobotę, 13.05, udaliśmy się na sztukę pt. „Icoidi” do Teatru Nowego w Łodzi. Scenariusz stworzony został na podstawie filmów znanego reżysera Larsa von Triera, opowiadająca o grupie młodych ludzi, uciekających od fałszywego stylu życia. Spektakl bardzo się uczestnikom podobał, żywo dyskutowali na temat swoich odczuć jeszcze w drodze do domu. Uczestnikom podano informacje na temat „XXXV Festiwalu Szkół Teatralnych”. Przestawiono jego ideę, repertuar, historię, uczestniczące w nim uczelnie.

 

Dnia 28.05 wybraliśmy się do Teatru Nowego na sztukę pt. „Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata”. Ciężko było dostać bilety na spektakl, co samo w sobie świadczyło o jego prestiżu. Przybliżona została historia Menachem Bornsztajina, znanego pod przydomkiem Ślepy Maks i jego poczynań , a po spektaklu udaliśmy się „na świeżo” zwiedzić historyczne miejsca, oglądane wcześniej na deskach teatru. Uczestnicy udali się na wycieczkę po starych Bałutach, gdzie poznawali historię getta łódzkiego. Poznawali granice getta, miejsca, gdzie stały szubienice, ponurą historię placu Strażackiego i „Czerwonego Domku”.

 

W tych zajęciach uczestniczyli zarówno wszyscy uczestnicy z trzeciej grupy, jak osoby z poprzednich grup, które mogły pogodzić wyjścia z udziałem w stażach i innymi swoimi obowiązkami.

 

Kwiecień 2017

W miesiącu kwietniu swoje staże zawodowe kontynuowało 11 uczestników projektu. Beneficjenci pozostawali pod opieką psychologa i byli w stałym kontakcie ze swoimi opiekunami, którzy służyli pomocą i wsparciem w razie napotykanych na nowej ścieżce kariery problemów.

 

Udział w projekcie zakończyły także dwie osoby. Życzymy sukcesów w dalszym rozwoju zawodowym!

Równocześnie kontynuowaliśmy warsztaty dla kolejnej, IV grupy projektu. Dotyczyły one obszarów rozwoju umiejętności społecznych potrzebnych w aktywizacji zawodowej, prowadzone przez doświadczone trenerki. Tematami warsztatów były:

- efektywne poszukiwanie pracy
- pozytywna autoprezentacja
- konstruowanie dokumentów aplikacyjnych: listu motywacyjnego oraz CV
- gospodarowanie budżetem domowym

 

W warsztatach brali udział wszyscy zrekrutowani do IV grupy projektu – 5 kobiet i 10 mężczyzn.

 

W tym miesiącu, uczestnicy projektu – pozostając pod stałą opieką psychologa i swoich opiekunów - wspólnie zastanawiali się nad swoją przyszłością i wyborem kierunków, w jakich chcieliby się szkolić w najbliższym czasie. Informację o poszukiwanych kursach zamieściliśmy w Bazie Konkurencyjności i intensywnie porównywaliśmy otrzymane propozycje, aby jak najlepiej dopasować się do preferencji i potrzeb naszych podopiecznych.

 

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa wyjścia do teatru.

 

W niedzielę, 02.04, udaliśmy się do off-owego teatru Szwalnia na ul. Struga 90. W ramach festiwalu „Dotknij Teatru” wybraliśmy się na sztukę „Tsunami tendenko”, która była niesamowitą retrospekcją wydarzeń z 11 marca 2011 roku w Japonii – trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie. Wszyscy byli poruszeni wydarzeniem i długo dzielili się wrażeniami po spektaklu.

 

Dnia 23.04 wybraliśmy się do Teatru Stydyjnego na sztukę pt. „Lovecraft”. Wyjście poprzedziło krótkie przybliżenie postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta oraz jego dzieł. Spektakl był wyjątkowym przeżyciem, oryginalna aranżacja i gra aktorska zachwyciła uczestników. Wrażeniami na temat sztuki dzielono się przez kilka najbliższych dni!

 

W tych zajęciach uczestniczyli zarówno wszyscy uczestnicy z czwartej grupy, jak osoby z poprzednich grup, które mogły pogodzić wyjścia z udziałem w stażach i innymi swoimi obowiązkami.

 

Marzec 2017

Marzec to miesiąc, w którym zakończyły się ostatnie kursy zawodowe III-ciej grupy beneficjentów:
- fryzjerski
- obsługi maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw
- spawanie metodą TIG

 

Uczestnicy pomyślnie zdali egzaminy i otrzymali stosowne kwalifikacje, po których od razu rozpoczęli swoje staże zawodowe. W miesiącu marcu w stażach bierze udział 9 z 15 uczestników III grupy projektu – dwoje rozpoczęło staże w poprzednim miesiącu, od marca zorganizowaliśmy stanowiska pracy dla 7 nowych osób. Swoje staże kontynuują także beneficjenci poprzednich dwóch grup – są to dwie kobiety. Łącznie na stażach pozostaje 11 osób.

 

Równocześnie zrealizowane zostały cztery warsztaty tematyczne dla nowej, IV grupy beneficjentów projektu. Dotyczyły one rozwoju obszarów umiejętności społecznych, potrzebnych w procesie reintegracji. Tematami warsztatów były:

  • warsztat komunikacji z elementami asertywności
  • warsztat radzenia sobie ze stresem i porażkami
  • warsztat redukcji slangu i zachowań subkulturowych
  • warsztat przełamywania stereotypu mężczyzny i kobiety

 

Oczywiście wszyscy nasi beneficjenci pozostawali przez cały miesiąc pod opieką psychologa i swoich opiekunów.

 

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa spotkania – wyjście do teatru i kina.

 

W niedzielę, 05.03, zaplanowano wyjście do Tetaru Nowego w Łodzi na spektakl „Kto nie ma, nie płaci”. Spotkanie poprzedziła prelekcja o historii teatrów łódzkich, ich specyfikacji i repertuaru. Po spektaklu dzielono się swoimi wrażeniami i odczuciami. Spotkanie zakończyło się o 23:00.

 

19.03 spotkaliśmy się w Fundacji Arka o godzinie 14:00. Wszyscy byli podekscytowani wyjściem do kina na film na podstawie komiksów Marvela. Udaliśmy się do kina Helios w Sukcesji, gdzie na interaktywnych mapach mogliśmy zgłębić historię łódzkich kin. Po zakończonym seansie, około 22: 00, wróciliśmy do hostelu, aby podzielić się wrażeniami.

 

W tych zajęciach uczestniczyli zarówno wszyscy uczestnicy z czwartej  grupy, jak osoby z poprzednich grup, które mogły pogodzić wyjścia z udziałem w stażach i innymi swoimi obowiązkami.

 

Luty 2017

W miesiącu lutym część naszych beneficjentów ukończyła z wynikiem pozytywnym kursy zawodowe – 7 z 11 osób uzyskało kwalifikacje zawodowe w wybranym przez siebie kierunku, 4 osoby będą kontynuować kursy w kolejnym miesiącu. Kursy zakończone to:
- operator wózków widłowych|
- operator żurawi samojezdnych
- obsługa koparko-ładowarek
- sprzedawca z obsługą kas fiskalnych
- szkolenie z uprawnień G1
- szkolenie z uprawnień G2
- operator/programista CNC

 

Uczestnicy kursów otrzymali stosowne uprawnienia potwierdzające zdobyte kwalifikacje – certyfikaty, suplementy i zaświadczenia, a część z nich zakończyła się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje przed Komisją Państwową. Gratulujemy – wszyscy pomyślnie zdali egzamin J

 

Nadal trwają kursy:
- fryzjerski
- obsługi maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw

- spawanie metodą TIG

 

Przed uczestnikami egzaminy potwierdzające zdobytą na kursach wiedzę – trzymamy kciuki!

 

Oczywiście wszyscy nasi beneficjenci pozostawali przez cały miesiąc pod opieką psychologa i swoich opiekunów.

 

Dwóch uczesników – 1 kobieta i 1 mężczyzna – z początkiem miesiąca rozpoczęło staże zawodowe, których program pokrywał się z umiejętnościami nabytymi podczas kursów. Jesteśmy w trakcie intensywnych poszukiwań staży dla pozostałej grupy osób, która w miesiącu lutym ukończyła swoje kursy.

 

Jednocześnie rozpoczęliśmy rekrutację do kolejnej, IV grupy beneficjentów. Spotkania odbywały się od? Do?. W dniu? Wyłoniliśmy ostateczną grupę uczestników, do której weszło 15 osób - będących obecnie lub w przeszłości pacjentami placówek w Monar Sokolniki, ośrodka Fundacji Arka w Męckiej Woli, oraz hosteli Fundacji Arka w Zgierzu i Łodzi.

 

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa spotkania. 10.02, w piątek spotkano się w hostelu Fundacji Arka w Łodzi, o godz. 17.00. Następnie uczestnikom zajęć przedstawiono informacje na temat Fundacji Kamila Maćkowiaka i działalności Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, gdzie swoje przedstawienia wystawia w/w organizacja. Uczestnikom przybliżono temat monodramu. Następnie grupa udała się na sztukę „Amok”, w teatrze przy ul. Zachodniej 54/56 w Łodzi.  Po spektaklu, długo dzielono się swoimi wrażeniami i odczuciami. Temat był trudny, bo dotyczył walki z nałogiem, co emocjonowało wszystkich. Spotkanie zakończyło się o 23.00.

 

18.02 spotkano się w Fundacji Arka w Łodzi o godzinie 16.30. Na ten dzień zaplanowano wyjście do kina Cinema City w Manufakturze, w Łodzi przy ulicy Ogrodowej i do Muzeum. Następnie grupa udała się do kina na film „PolandJa”. Po zakończonym seansie dzielono się wrażeniami przy kebabie, a później udano się na radogoską noc pamięci, gdzie od 21:00 do 23:00 pod opieką przewodników zwiedzano teren byłego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu (obecnie Oddział Martyrologii Radogoszcz MTN-Łódź). Obok wystaw stałych zwiedzano wyjątkowo otwartą w tym dniu klatkę schodową budynku więziennego, która jest niemym świadkiem wydarzeń z nocy 17/18 stycznia 1945. Ślady nadpaleń i okopceń były wymownym symbolem tamtych tragicznych dni. Pod pomnikiem zapalaliśmy znicze. Przed 24 grupa wróciła do domu.

 

Styczeń 2017

W miesiącu styczniu część uczestników pierwszej i drugiej grupy projektu „Odzyskane Potencjały” kontynuowało swoje staże zawodowe. 6-ściu beneficjentów zakończyło swój udział w projekcie – były to 3 kobiety i 3 mężczyzn. Na stażach zawodowych w dalszym ciągu pozostaje 5 osób – 3 kobiety i 2 mężczyzn.

 

Oczywiście wszyscy nasi beneficjenci pozostawali przez cały miesiąc pod opieką psychologa i swoich opiekunów. Przy ich wsparciu, zastanawiali się nad swoją przyszłością, uczestniczyli w kursach i stażach zawodowych, a w czasie wolnym wzięli udział w dwóch zajęciach aktywizacji społeczno-kulturalnej.

W miesiącu styczniu rozpoczęły się kursy zawodowe dla kolejnej, III-ciej grupy uczestników. Na udział w kursie zdecydowało się 14 z 15 osób będących w tej grupie. Wszystkie kursy były wybrane zgodnie z preferencjami osób w projekcie, respektowana była zasada równości płci. Były to kursy:

- kucharski I i II stopnia
- fryzjerski
- kurs pracownika biurowego
- operatora wózków widłowych|
- operatora żurawi samojezdnych
- obsługi maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw
- obsługi koparko-ładowarek
- sprzedawca z obsługą kas fiskalnych
- szkolenie z uprawnień G1
- szkolenie z uprawnień G2
- spawanie metodą TIG
- operator/programista CNC

Kursy: kucharski, pracownika biurowego i operatora/programisty CNC zakończyły się w tym miesiącu, a ich uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu wraz z certyfikatami potwierdzającymi zdobyte kwalifikacje. Obecnie oczekują na podjęcie staży zawodowych zgodnych z wybranymi przez siebie kierunkami.

 

W ramach aktywizacji społeczno-kulturalnej odbyły się dwa spotkania. W niedzielę 15.01 wybraliśmy się do kameralnego, klimatycznego kina „Bodo” przy ulicy Rewolucji 78/80 na film „Głusza”. Był to także dzień corocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego po spektaklu grupa udała się do centrum miasta, aby uczestniczyć w wydarzeniach WOŚP. O 20:00 rozpoczęło się „światełko do nieba”, a po nim koncert w łódzkiej Manufakturze. Wycieczka wróciła do Fundacji około godziny 21:30.

 

Kolejne wydarzenie odbyło się 29.01. Zaplanowaliśmy wyjście do Teatru Tańca V6, w Łodzi przy ulicy Żeromskiego 74/76 i spacer po ul. Kopernika z przedstawieniem historii poszczególnych budynków – miejsc, w których kiedyś mieściły się fabryki, obozy, parki, a nawet szubienice. Dzięki wcześniejszym uzgodnieniom, udało się zwiedzić wnętrze willi Milscha, której historia jest powiązana z tematem sztuki, na którą wybraliśmy się później. Przedstawienie „Niewiarygodne” Radka Hoffmana, pełne magicznych sztuczek, zaczęło się o 19:00. Po spektaklu żywo dyskutowaliśmy na temat naszych wrażeń po spektaklu. Zajęcia zakończyły się o 22.